پیام سال رهبری
 
 نقشه مترو
 
  کارخانه سگمنت سازی

کارخانه سگمنت سازی( تولید قطعات پیش ساخته بتنی)

کارخانه تولید قطعات بتنی(precast yard ) در زمینی به مساحت 9000 متر مربع احداث شده است. سطح کل زیربنای بخشهای مختلف حدود 5200 متر مربع می باشد و قسمت دپو در حدود 20800 متر مربع وسعت دارد.

این کارخانه از ساختمانها و تجهیزات و تأسیسات زیر تشکیل شده است؛

1)     موتور خانه و پست برق

2)     بچینگ پلانت

3)     سالن تولید قطعات پیش ساخته

4)     جرثقیل های دروازه ای برای انبار کردن قطعات( segments ) در محوطه بیرونی

5)     گاریهای ریلی

 

موتورخانه وپست برق:

از 2 دستگاه دیگ بخار دوگانه سوز به ظرفیت بخاردهی 4400پوند بر ساعت برای تأمین بخار و3 دستگاه کمپورسور هوا به ظرفیت 15 مترمکعب بر دقیقه برای تأمین هوای فشرده و2 دستگاه ترانس 100کیلو واتی و500 کیلووات برای تبدیل خط ورودی 20کیلووات به 400 کیلو وات تشکیل یافته است.

 

بچینگ پلانت:

شامل قسمت تولید بتن با ظرفیت دیگ نیم متر مکعب و 6عدد سیلوی 200 تنی سیمان و محوطه دپوی مصالح (شن و ماسه) پشت بچینگ در موتورخانه مجزا برای گرمایش مصالح دپو شده پشت بچینگ می باشد. بتن پیش ساخته توسط گاریهایی که بر روی ریل حرکت می کنند و bucket قرار گرفته بر روی آن، به محوطه داخل سالن تولید حمل می شوند. همچنین بتن عمل آوری شده در قالبها (segments ) در دسته های سه تایی بر روی گاریهای ریلی که مختص حمل قطعات به بیرون می باشند قرار گرفته به خارج از سالن منتقل می شوند.

 

سالن تولید قطعات پیش ساخته:

سالن تولید قطعات پیش ساخته به مساحت تقریبی 5200 متر مربع در چهاردهانه و همچنین چهار جرثقیل سقفی 10 تن بوده و شامل 72 قالب (12 رینگ قالب) جهت تولید سگمنت می باشد. هر رینگ شامل 1 -A

الی 6 -A می باشد که قطعه A1 به عنوان Key یا کلید استفاده می شود. عملیات عمل آوری بتن توسط بخار ( steam curing ) انجام می گردد.

 

انبار روباز و دو دستگاه جرثقیل دروازه ای:

جرثقیل های دروازه ای 25 تن قطعات  حمل شده در دسته های سه تایی را برداشته و در محوطه بیرونی سالن تولید انبار می کند. مساحت انبار قطعات در حدود 20800 مترمکعب می باشد که قابلیت توسعه نماینده ی شرکت CBE فرانسه آغاز گردید و در اولین روز 36 سگمنت ویا 6 رینگ بتن ریزی گردید.

 

گاریهای ریلی (TROLLEY ) جهت بارگیری وتخلیه بتن و همچنین حمل سگمنتی به خارج از سالن تولید

بتن ساخته شده در بچینگ پلانت توسط گاریهایی که Bucket حمل بتن روی آن قرار گرفته است به وسیله دستگاه کِشنده بر روی ریل حرکت کرده و به داخل سالن تولید حمل می شوند

بتن ریخته شده توسط چادر های مخصوص پوشانده شده و سپس عملیات عمل آوری بتن توسط بخار آغاز می گردد. بتن پیش ساخته (segment ) در روز بعد توسط گیرنده مخصوص (clamp ) از قالب جدا گشته ودر قسمتی از سالن برای بیرون بردن به قسمت دپو قطعات ذخیره انتقال می یابند.

 

عملیات بتن ریزی تا به حال تولید تجمعی کارخانه به 8950 رینگ رسیده است که تعداد کل رینگ مورد نیاز پروژه 11242 رینگ می باشد و با توجه به مقدار تولید شده، 2292 رینگ باقی مانده است.

شایان ذکر است که کارخانه با هدف تولید 12 رینگ در روز طراحی گردیده است.