پیشنهادات
 
  آمار سایت
مهمان : 3
امروز : 104
ديروز : 172
ماه : 7292
 
تاریخ : يکشنبه 13 خرداد 1397     |     کد : 560

گزارش مدیر عامل سازمان از آخرین وضعیت پروژه و موانع قطار شهری تبریز

مدیر عامل سازمان: موانع پروژه قطار شهری؛ پیگیری فرآیند اخذ تسهیلات فاینانس خط دوم، عدم پیش بینی اعتبارات کافی و عدم تخصیص به موقع و کامل اعتبارات پیش بینی شده، آزادسازی اراضی توسط شهرداری و انتقال شبکه های برقی و ... از جمله این موانع هستند.

مهندس مصطفی مولوی مدیر عامل سازمان قطار شهری تبریز ضمن تشکر از همه مدیرانی که از بدو شروع پروژه قطار شهری زحمت کشیده اند، در نشست شامگاهی روز شنبه در حضور مسئولان استانی وشهری گفت:

اکثر پروژه ها در معرض دید عموم است اما مترو، پروژه ای است که در زیر زمین عملیات اجرایی آن انجام می شود و دور از انظار عمومی است. در داخل شهر، جاهایی که خطوط مترو عبور می کند، با احداث تونلها، عملیات عمرانی و ایستگاه سازی، فضاهای کارگاهی ایجاد کرده ایم. تکمیل پروژه وبه انجام رساندن آن همّت نمایندگان محترم مجلس، مسئولان شهری و همکاران را می طلبد.

در حال حاضر،  عملیات اجرایی، 2 خط از خطوط مصوب قطار شهری در حال انجام است. حفاری تونل های عمیق خط یک تمام شده و  دو فاز از سه فاز این خط به بهره برداری رسیده است هر چند در این دو فاز نیز نواقصاتی داریم.

در فاز اول خط یک، نواقصات معدودی از جمله اطفاء حریق و ... وجود دارد. فاز دوم که از ایستگاه استاد شهریار تا میدان ساعت را شامل می شود، نواقصی همچون پله برقی، سیستم مخابرات، ساختمان ایستگاه ها  و ... وجود دارد. هر چند با وجود این نواقص،  به بهره برداری رسیده ولی لازم است این نواقصات مرتفع شود.

فاز سوم خط یک نیز از میدان ساعت تا ایستگاه نور لاله را شامل می شود. عملیات روسازی آن انجام نشده و برخی از ایستگاه ها این فاز نیز به موجب کندی و حذف پیمانکار، به تازگی، مناقصه انجام و پیمانکار جدید انتخاب شده است. در این فاز، پیشرفت فیزیکی از 20 درصد تا 65-70 درصد متغیّر است. اگر توجه ویژه و همّت مسئولان معطوف به تأمین منابع مالی مورد نیاز خط یک شود در صورت تأمین اعتبار، در اواسط سال آینده یا پایان سال جاری، خط یک را به بهره برداری می رسانیم.

خط دو قطار شهری تبریز نیز حدود 14/5 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و حدود 4600 متر از تونل آن حفاری شده است. قرارداد این پروژه در سال 1390 بسته شده و اعتبار آن 553 میلیارد تومان به اضافه 380 میلیون یورو پیش بینی شده بود اما با توجه به عدم کفاف مبالغ مذکور، در نهایت با نظر شورای عالی فنی و تعدیل مبلغ در سال 1396، به 1400 میلیارد تومان افزایش یافت.

در بحث فاینانس خط دو نیز، برخی اقدامات انجام شده و برخی نواقص وجود دارد از جمله مهمترین نواقصات، تضامین بانکی، پروفرما و ارائه راهکار و مدل جدید مالی برای حل پروسه رابط بین فاینانسور و سازمان تا در آینده مشکل قانونی پیدا نکند. بحث فاینانس، مراحل نهایی خود را طی می کند و ان شاء الله، با تصویب شورای اسلامی کلانهشر تبریز، ادامه پیگیری ها انجام می شود.

مصطفی مولوی در ادامه گفت: درخواست دیگر سازمان، مربوط به همکاری مطلوب سازمان های خدماتی از جمله برق، آب وفاضلاب، جابجایی تأسیسات، انتقال و جابجایی شبکه های برقی و... است که در این موارد نیز به مشکلات اساسی برخورد کرده ایم و مهمترین مولفه مشکل در این زمینه طی پروسه طولانی آن است. از سازمان های مذکور درخواست داریم بیش از گذشته با سازمان قطار شهری تبریز همکاری داشته باشند.

مدیر عامل سازمان خاطر نشان کرد: شهرداران مناطق علی رغم تلاش و همکاری مطلوب با سازمان در امور تملک و آزاد سازی اراضی و... باز مستلزم توجه ویژه آن ها در تسریع پروژه قطار شهری تبریز است.

در این نشست از زحمات چهارساله، مهندس محمد صادق پشمینه آذر، قدردانی به عمل آمد.
نوشته شده در   يکشنبه 13 خرداد 1397  توسط   مدیر سایت سازمان قطار شهری تبریز    تعداد بازدید  286
PDF چاپ